Это текст. Нажмите, чтобы отредактировать и добавить что-нибудь интересное. Это легко.
СЕМІНАР-ПРАКТИКУМ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ
Тема «Практичні навички спілкування дорослих для збереження гідності дитини (на базі «Конвенції про права дитини»)
Мета:
-
сприяння інтерактивними методами семінару розвитку типових моделей спілкування;
-
розвиток здатності розуміти емоційний стан іншої людини й уміння адекватно висловлювати свій;
-
формування навичок позитивного впливу на інших;
-
ігрова корекція поведінки.
Дата проведення: 21 листопада 2007 року
МІНІ-ЛЕКЦІЯ
Актуальність теми
Переоцінити роль спілкування в житті людини неможливо. У кожному місті, населенні, в кожному домі діти опановують засади спілкування. У кожної людини є кілька зон спілкування: на роботі, з друзями, в дитячих колективах тощо.
Скільки позитивних емоцій можуть одержати люди, якщо вони розуміють одне одного, відчувають взаємну симпатію і довіру, але нам бракує часу, сил, а іноді і бажання придивитися до людини, прислухатися, спробувати зрозуміти.
Нині багато пишуть та розповідають про так звану «кризу спілкування», некомунікабельність людей. Зміна матеріальних умов життя, освіти, швидке розповсюдження комп’ютерної мережі у всіх галузях та інших технічних засобах масової комунікації (Інтернет, стільниковий та пейджинговий зв’язок, телебачення), розширення «дистанційного спілкування» - це все сприяє зміні форм спілкування, їх глибині і діапазону, постає питання про потребу цілеспрямованого виховання комунікативної культури людини, культури її мовної поведінки.
Запитання до слухачів.
Шановні колеги, як Ви вважаєте, для того, щоб наше спілкування було успішним, чи достатньо тільки знати мову, її граматичну побудову і словник?
Відповіді-розсуд вихователів.
Узагальнення-висновок.
Так, нам як спеціалістам-педагогам варто навчитися користуватися нею так, щоб зацікавити співрозмовника, вплинути на нього, привернути його увагу до себе, слід говорити з тими, хто симпатизує вам, і з тим, хто вам не подобається, брати участь в розмові у вузькому колі друзів і виступати перед широкою аудиторією.
До структури спілкування входять:
-
комунікативність;
-
інтерактивність;
-
перцептивність (розуміння, сприйняття).
Якщо ці структури діють комплексно, то люди чудово розуміють одне одного.
Пропоную вихователям взяти участь в ігрових вправах
Вправа «Парашут»
Мета: створення позитивної атмосфери для роботи, очікування учасників, діагностика попереднього настрою.
Учасникам пропонується зайняти місце на багатоколірному парашуті, що лежить на підлозі, поділитися своїм вибором саме цього кольору, висловити свої очікування, налаштування на роботу.
Ігрова вправа «Силует»
Мета: навчити учасників бути уважними до потреб оточення, сприяти формуванню позитивної самооцінки, вчити усвідомлювати унікальність особистості кожної людини, знайомити учасників один з одним.
Усім учасникам пропонують вибрати будь-який кольоровий аркуш, що сподобався. Завдання полягає в тому, щоб, склавши аркуш навпіл вертикально, без допомоги ножиць або інших ріжучих предметів, тільки руками методом обривної аплікації «вирізати» фігурку. Потім кожен записує на силует ім’я свого сусіда праворуч, його мрію, назву улюбленої книжки, улюблене місце відпочинку, улюблену страву (беручи таким чином інтерв’ю, відповідне заповнення у зворотному зв’язку). Після цього – взаємна презентація учасників.
Далі учасники можуть підвестися, відшукати і записати імена гравців, з якими у них збіглися одна чи кілька позицій.
Ведуча ставить запитання:
-
У кого збіглися всі позиції?
-
У кого із учасників збіглися кілька позицій?
-
Чи є хтось, у кого жодна з позицій не збіглася?
Можна запропонувати учасникам наклеїти силуети на великий аркуш паперу, що стане схожим на своєрідний «хоровод» із кольорових чоловічків.
-
Що вам нагадує цей «хоровод»?
-
Чи символізує він нашу групу?
-
А суспільство загалом?
Ведуча підбиває підсумки: розповідає про унікальність кожної людини, її пріоритетні цінності, які у кожного – свої. Використовуючи цю вправу, можна знайти спільну мову з людьми, з якими досі був не знайомий чи малознайомий.
Вправа «Двостороння комунікація»
Мета: набути психологічних умінь, які сприяють взаєморозумінню.
Учасники розділяються: по 3 особи в групі під номерами А, В,С.
А – розповідає інформацію, яка його турбує на цей час;
В – уважно слухає слухачів і зі словами «якщо я правильно зрозумів, то ви сказали…» - переказує отриману інформацію;
С – слідкує за правильністю відтворення.
Кожен з учасників має побувати в ролі А, В, С.
Рефлексія вправи: в який ролі було важче? Чи відтворювалось почуте від першої особи? Чи використовувалось своє розуміння?
Уміння чути та слухати – комунікативний засіб спілкування
ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
Спілкування – це двосторонній процес, у якому люди обмінюються ідеями, думками, почуттями. У випадку, коли одна зі сторін передає інформацію, а друга – пасивно слухає і не має права ставити запитання, уточнювати зміст повідомлення, сторони не можуть перевірити, наскільки вони зрозуміли один одного. Процес двосторонньої комунікації забирає більше часу, але завдяки цьому зростає рівень розуміння сторін. При наданні зворотного зв’язку слід пам’ятати, що треба описувати поведінку людини і свої почуття, які вона викликає, а не оцінювати саму людину.
Щоб навчатися приймати інших людей, необхідно виробити два основних вміння:
-
активне чи конструктивне слухання;
б) уміння виражати симпатію.
Уміння активно слухати має величезне значення. Ми, на жаль, не лише не вміємо активно слухати, а й просто слухати, не кажучи вже про ті ситуації, коли ми, взагалі, не чули, що нам кажуть.
Активне слухання розпочинається з бажання вислухати й допомогти, з бажання зрозуміти і прийняти те, що людина переживає в даний момент. Коли чуєш відверті зізнання іншого, починаєш розуміти ситуацію з іншого погляду.
Зрозуміти – означає прийняти співрозмовника і його систему цінностей без осуду, намагання виправдати, звинуватити чи скерувати на «шлях істини». Людина, яка з тобою спілкується, позбавляється захисної позиції, бере на себе ризик відвертості, на основі якої будується довіра.
Уміння слухати є особливо важливим у спілкуванні, коли люди виражають свої істинні почуття і виявляють своє ставлення до співрозмовника та предмета розмови.
Слухання – активний процес у тому розумінні, що ми несемо разом зі співрозмовником відповідальність за спілкування, а також у тому, що воно потребує певних умінь.
Активне слухання передбачає:
1. Уточнення (з’ясування) – звертання до співрозмовника, що допомагає зробити повідомлення більш зрозумілим, а сприймання адекватним.
2. Парафраз (переформулювання) – повторення співрозмовником його ж повідомлення, але словами того, хто слухає:
- Наскільки я розумію, ви говорите…
- На вашу думку…
Акцент слід робити на змісті думок (повідомлень) співрозмовника, а не на його почуттях.
3. Відображення дає змогу і тому, хто слухає, і тому, хто говорить, усвідомити свій емоційний стан.
- Мені здається, що ви відчуваєте…
- Ви дещо зажурені…
4. Резюмування – підсумовування основних думок і почуттів того, хто говорить.
Ми сприймаємо інформацію:
7% - вербальна інформація;
38% - мова тіла;
55% - тон голосу.
Вербальна частина активного слухання має найголовніші аспекти:
-
уважне слухання;
-
зосереджена увага;
-
візуальний контакт;
-
позитивні жести;
-
обмеження кількості запитань.
Рольова гра «Попроси чаю»
Мета: підвищення компетентності в спілкуванні, розвиток вербальних засобів спілкування. Актуалізація конструктивних засобів взаємодії.
Інструкція.
«Зараз ми розіграємо ситуацію, яка може трапитися в житті. Нехай троє осіб вийдуть за двері, їхнє завдання буде проговорено з ними окремо. З тих, хто залишився, потрібен ще один учасник.
Завдання: ви – провідник у поїзді, через 10 хвилин закінчується ваша зміна і потрібно до того часу написати звіт.
Зараз до вас зайдуть нові пасажири, які хочуть чаю. Як би вони вас не просили, ви повинні чаю не давати, але якщо вам захочеться дати їм чаю, то ви можете це зробити».
Учасникам, які стоять за дверима, дають таку інструкцію: «Ви довго чекали поїзда та змерзли. Вам дуже хочеться зігрітися. Попросіть у провідника чаю так, щоб він вам не відмовив».
(Чай просять по черзі, кожен окремо)
Рефлексія: «провідник» розповідає, що його спонукало піти назустріч проханню, а що заважало.
Слід обговорити, що сприяє досягненню успіху в ситуації.
Учасники можуть називати такі моменти: розуміння інтересів співрозмовника й урахування їх у розмові; хороший емоційний контакт; відкритість.
Гра «Впусти мене у хатку»
(варіант для дітей)
Мета: налагодити позитивні взаємини між дітьми, дорослими і дитиною, знайти взаєморозуміння.
Діти вибирають собі іграшку, один займає «хатку» (іграшка огороджується шнурівкою, вона в «хатці» і повинна нікого туди не впускати), завдання іншого – попроситися в хатку так, щоб його неодмінно пустили. Психолог спостерігає за процесом, в разі необхідності (виникнення конфліктної ситуації) керує ситуацією, пригощання всіх гравців солодощами – зняття агресії.
Вправа «Через скло»
Мета: розвиток уміння проникати у внутрішній світ іншої людини, ставити себе на її місце, адекватно оцінювати та розуміти її психоемоційні стани.
Група ділиться на дві підгрупи, утворюючи дві шеренги так, щоб всі сиділи обличчям один до одного (якщо в групі непарна кількість учасників, ведучий також бере участь у виконанні вправи).
Інструкція:
«Уявіть собі, що всі ми їдемо в автобусах: одна підгрупа в одному, друга – в іншому. Автобуси зупинилися у транспортній «пробці». Ви сидите біля вікна і бачите, що в іншому автобусі прямо навпроти вас і теж біля вікна сидить ваш знайомий. Вам терміново слід передати йому якусь важливу інформацію, і ви, скориставшись ситуацією, намагаєтеся це зробити. Однак здійснити це ви можете лише мовчки, без слів, невербально. Часу у вас небагато. Той, кому передають інформацію, має зрозуміти, що йому повідомляє його знайомий».
Після того як інформація буде передана, той учасник групи, кому вона була призначена, розказує, що він зрозумів. Інші учасники у цей час можуть висловлювати свої версії вербального тексту. Це активізує роботу, дозволяє набути більшого матеріалу для обговорення, знижує напруженість. По завершенні той, хто передавав повідомлення говорить, чи правильно його зрозуміли, і за необхідності вводить корективи.
Вправа «Хто я»
(варіант для дітей)
Мета: розвиток уяви, відчуття настрою і особливості поведінки іншого.
Дітям надається завдання пантомімою показати якийсь предмет чи тварину, іншим – відгадати хто це.
Вправа «Кенгуру»
Мета: розвиток уяви, відчуття настрою і особливості поведінки іншого.
Один гравець виходить і отримує роль Кенгуру, всі інші в залі знають, що це Кенгуру, але не говорять йому про це, дають будь-які варіанти доти, доки Кенгуру не втомиться показувати свою роль.
Рефлексія: як почувався головний герой:
ЕМОЦІЙНЕ НАСИЧЕННЯ
Вправа «Ембріон»
Мета: вміння передавати і приймати позитивні емоції.
Учасники поділяються на пари, в яких один з партнерів грає роль матері, інший - ембріона. «Мати» підходить до «ембріона», що сидить у згрупованій позі, з боку спини, ніжно обіймає його і намагається передати йому своє тепло, ніжні почуття. «Ембріон» набирає сили і «росте». Потім учасники міняються ролями.
ПРОТЕСТ (ВІДОКРЕМЛЕННЯ)
Вправа «Зернятко під землею»
Мета: виявлення тілесного опору.
Учасники поділяються на пари. Один з учасників сидить, згрупувавшись, і вдає зернятко під землею, що поступово росте, а інший намагається чинити йому опір, тиснучи на нього всією вагою «землі». Завдання для «зернятка» - чинити опір, подолати товщу «землі» і «прорости». Час на виконання завдання – 1,5 хвилини. Потім міняються ролями.
Вправа «Подарунки»
Мета: використання адекватних способів невербального спілкування, створення емоційного комфорту, розуміння почуттів одне одного.
Усі учасники стають або сідають у коло.
Інструкція.
«Нехай кожен із вас по черзі зробить подарунок своєму сусідові ліворуч. Подарунок треба зробити мовчки (невербально), але так, щоб ваш сусід зрозумів, що ви йому даруєте. Поки всі не отримають подарунки, говорити нічого не треба. Усе робимо мовчки. Коли коло замкнеться, в учасника, який отримав подарунок останнім, запитують, що саме він отримав. Якщо у відповідях є розбіжності, треба з’ясувати, у чому непорозуміння, запитати в групи, як вона зрозуміла подарунок.
Під час обговорення звертають увагу на закономірності прийому й передачі інформації, умови, що полегшують розуміння в процесі спілкування (виділення суттєвої ознаки «подарунка», використання адекватних способів невербального спілкування, концентрація уваги на партнері).
Вправа «Парашут»
Мета: рефлексія семінару, контроль настрою (зміна або ні кольорового сектора), побажання на майбутнє.
Пропоную розглянути додатки 1-3 для узагальнення набутих знань із формування позитивних взаємин.
ПОРАДИ ДЛЯ ВДАЛОГО СПІЛКУВАННЯ
-
Комунікативні навички набуваються, а не успадковуються. Ви навчились розмовляти, наслідуючи інших, це навчання ніколи не повинно закінчуватися.
-
Припустіть, що наступне повідомлення, яке ви відправите, буде неправильно зрозуміле. Тоді ви надаватимете інформацію більш вдумливо, прогнозуватимете зворотний зв’язок та екзаменуватимете себе доти, доки не отримаєте бажаних результатів.
-
Не бійтеся, що ви висловлюєтесь просто, краще потурбуйтесь про те, щоб вас правильно зрозуміли.
-
У словнику ви можете не знайти значення слова. Ми ж передаємо не значення, а повідомлення (слова та поведінку), які відображають для людей значення цих слів.
-
Люди розуміють зміст промовленого завдяки тому, яким чином ви це говорите, а не тому, що ви говорите, 90% з того, що ви передаєте, сприймається завдяки тону вашого голосу та рухами вашого тіла.
-
Коли дві людини знаходяться разом, вони спілкуються. Ви не можете не спілкуватися.
-
87% інформації можна отримати, подивившись людині в очі. Якщо ваші слова вступають у протиріч з вчинками, ваш співрозмовник повірить останнім.
-
Спілкування – це складний поведінковий, динамічний та змінний процес. Це не просто обмін словами, як вважає більшість людей. Ви багато можете зробити неправильно, багато чого можете не помітити, якщо вчасно не зрозумієте цього.
ПЕРЕВАГИ СЛУХАННЯ
-
Ви уникаєте неприємностей, якщо ви хороший слухач. У людей рідко виникають підстави для сварки з тими, хто приділяє їм увагу.
-
Ви розумієте, що відбувається. Чим більше ви отримуєте інформації та розумієте те, що відбувається, тим більше професійних та особистих знань ви здобуваєте для власного досвіду.
-
Стаєте більш компетентними. Обмірковуючи почуте, ви ефективно розширюєте знання.
-
Будьте інтелігентними. Інтелігентність змусить вас по-іншому дивитись на знайому вам людину та змінити своє уявлення про неї.
-
Збільшуйте свою силу. Світ звуків сповнений інформації – черпайте її, видобувайте з неї знання, і ви станете сильнішим, тому що завдяки інформованості ви зробите правильні вчинки.
-
Слухаючи інших, ви розумієте себе.
-
Вас поважають. Адже недаремно говорять: «У всякому разі він хоч вислухав мене».
-
Ви отримуєте те, що вам треба. Єдиний спосіб навчитися цього – вміти слухати.
-
Ви можете впоратися з гнівом співрозмовника. Коли ми слухаємо розлючену людину, намагаючись зрозуміти причину цієї люті, ми демонструємо своє співчуття та дозволяємо їй повністю виговоритися.
-
Вислуховуючи людину, ви виховуєте в ній самоповагу. Якщо ви припиняєте займатися своєю справою, щоб вислухати співрозмовника, ви говорити: «Я ціную вас і те, що ви збираєтесь сказати».
Використана література:
Газета «Психолог», № 2, 2007.
ЯК СПОДОБАТИСЯ ЛЮДЯМ
1 .Щиро цікавтеся іншими людьми.
2. Посміхайтеся.
3. Пам’ятайте, що ім’я людини – це найсолодший та найважливіший для неї звук у
будь – якій мові.
4. Будьте уважним слухачем. Заохочуйте інших говорити про самих себе.
5. Говоріть про те, що цікавить вашого співрозмовника.
6. Навіюйте вашому співрозмовнику усвідомлення його значимості та робіть це щиро.
ВПРАВА «ЧАШКА ДОБРОТИ»
Мета: усвідомлення поняття «добра»
Вихователі під музику для релаксації виконують завдання ведучого (музика П.Моріа).
Влаштуйтеся зручно, заплющте очі, дихайте спокійно, глибоко. Розслабтеся. Уявіть перед собою аркуш білого паперу, а на ньому – свою улюблену чашку. Розмалюйте уявно її так, як вам хочеться. А тепер ще раз розгляньте чашку. Наповніть її по вінця улюбленим напоєм. А тепер уявіть іще одну чашку, порожню, і відлийте в неї. А поряд іще порожня… І ще… Відлийте в усі чашки свого улюбленого напою. А тепер зазирніть у свою чашку. Вона знову повна! Що з нею трапилося? Ця чашка стала особливою - чарівною. Адже вона наповнилась вашою добротою. Розплющте очі. Спокійно і впевнено скажемо: «Це я! У мене є така чашка!»
Авторська програма гуртка
«Школа Шляхетності»
Зміст програми –
.орієнтування на особистість дитини, її вікові та індивідуально-особистісні особливості, врахування інтересів дитини, можливостей у процесі морального виховання;
. надання дітям можливості прявляти самостійність і активність у різних видах діяльності;
. вправляти дошкільників в застосуванні усвідомлених ними моральних чеснот, вироблених людством;
. розвивати навички комунікативних здібностей;
. розширювати знайомство з кращими зразками української культури;
. розвивати інтерес та проявляти повагу до талановитих та цікавих людей рідного краю;
. забезпечувати розвиток емоційної сфери дошкільників;
. розвивати бажання пропагувати культуру та етику людських взаємин;
. спонукати до творчості;
. спонукати до пошукової діяльності при ознайомленні історії своєї Батьківщини, рідного краю.
Засоби реалізації завдань програми
. пізнавальна діяльність;
. ігрова діяльність;
. художня діяльність;
. образотворча діяльність;
. театралізована діяльність;
. пошукова діяльність;
. творча діяльність;
Методи роботи з дітьми
. наочні – спостереження, розглядання картинок морального змісту, показ казок, презентацій, мульфільмів, показ позитивних взірців поведінки;
. словесні – етичні бесіди, розповіді, моральні діалоги, читання художньої літератури; обговорення життєвих моральних ситуацій; ознайомлення з народними моральними звичаями і традиціями; використоння фольклору; складання дітьми оповідань морального змісту; переконання у формі роз´яснення, заохочування;
практично-ігрові – дидактичні ігри та вправи морального спрямування, сюжетно-рольові ігри, творчі ігри, постановка казок на моральну тематику, програвання ситуацій морального змісту, зустрічі, екскурсії.
ПЛАН РОБОТИ ГУРТКА
на 2017/18н.р.
Формування базових якостей: міжособистісна злагода та чуйність
Вересень
І заняття Формування групи гуртка
ІІ заняття «Онайомлення з планом роботи та режиму роботи гуртка»
Жовтень
І заняття «Культура спілкування» (формування міжособистісної злагоди);
ІІ заняття Стежинка «Ввічливість» »(за педагогічною спадщиною В.О.Сухомлинського)
Листопад
І заняття «Дружні стосунки з близькими» (соціально-моральний розвиток)
ІІ заняття Стежинка«Безкористя» »(за педагогічною спадщиною В.О.Сухомлинського)
Грудень
І заняття «Дружба – найбільший скарб»
ІІ заняття Стежинка«Дружелюбність» (за педагогічною спадщиною В.О.Сухомлинського)
Січень
І заняття «Добрий вчинок»
ІІ заняття Стежинка «Правдивість»(за педагогічною спадщиною В.О.Сухомлинського)
Лютий
І заняття «Поступливість»
ІІ заняття Практичне заняття на тему: «Поступливість» »(за педагогічною спадщиною В.О.Сухомлинського)
Березень
І заняття «Шанобливе ставлення до старших»
ІІ заняття Практичне заняття на тему «Повага» »(за педагогічною спадщиною В.О.Сухомлинського)
Квітень
І заняття «Чуйність»
ІІ заняття Практичне заняття на тему: «Співчуття» »(за педагогічною спадщиною В.О.Сухомлинського)
Травень
І заняття «Турботливість»
ІІ заняття Практичне заняття на тему: «Турбуємося про близьких»
Опис розвивального середовища
Зміївського ДНЗ № 1
Різновікова група (середня-старша)
Вихователь Шибінська Юлія Анатоліївна
Найпершим суспільним середовищем для дитини є дошкільний заклад, основне призначення якого – соціальна адаптпція до умов життя в товаристві незнайомих дітей і дорослих, виховання ціннісного ставлення до навколишнього світу, природи, людей, самого себе. Тому, завдання вихователя дитячого закладу – організувати у груповому приміщенні сприятливе розвивальне середовище.
Розвивальне середовище для дітей – простір, де створені максимальні умови для розвитку та саморозвитку кожної дитини.
Основні складники розвивального середовища є - природне, предметно-ігрове і соціальне середовище.
Природне середовище сприяє становленню у дошкільника сприйняття довкілля, інтересу до природи.
Предметно-ігрове – вчить грі та розвиває вміння налагоджувати стосунки між дітьми.
Соціальне середовище сприяє усвідомленню дошкільником змісту поняття «сім’я», основних функцій членів родини, особливостей взаємин рідних людей між собою, збагачує уявленнями про характер взаємин зі старшими, однолітками, молодшими за себе; допомагає набути елементарних уявлень про державу, правила та норми співжиття, професії; культуру та звичаї свого народу, а також особливості місцевості, де проживають діти.
В різновіковій групі, в якій перебувають діти 5-го, 6-го та 7-го року життя працюють вихователі: Шибінська Юлія Анатоліївна та Моцьо Ірина Валентинівна. Вихователі створили предметно-ігрове середовище для своїх вихованців, яке включає в себе центри, що допомагають дошкільникам набувати знань, умінь і навичок у різних видах діяльності, а також формують компетентності в багатьох сферах життєдіяльності. А саме:
Пізнавально- інтелектуальний центр -
. куточок конструктивних ігор
-пласмасовий конструктор різного розміру, лего-конструктор;
. куточок логіко-математичного розвитку
-дидактичні настільно-друковані ігри:
«Частини доби», «Місяці року», «Міркуємо», «Рахуємо», «Асоціації», «Вивчаємо математику», «Знайди пару», «Добери цифру», «Логічні ланцюжки»,
набори до занять «Логіка світу», «Цифри», «Геометричні фігури», таблиці математичного змісту, годинники, складанки з кількох частин, набір паличок для лічби;
. національний куточок
-ляльки в національному одязі, атрибути до державної та народної символіки, альбом «Народні ремесла», настільно-друкована гра «Державні символи», вироби народних ремесел, зразки української іграшки, ілюстрації «Народна вишивка»;
. куточок природи та праці
-календар природи, кімнатні квіти, обладнання для догляду за рослинами, дидактичні ігри «Пори року», «Що з чого зроблено», «Набір зразків тканини та ниток», обладнання для роботи з піском та крупами, казки про природу, альбоми «Про комах», «Тварини Червоної книги України», «Природа рідного краю»,«Ми і космос», «Вода – сік життя», ілюстрації на тему «Птахи», «Тварини», «Рослини», набір картин художників «Пори року», муляжі овочів та фруктів, розвивальний альбом «Дітям про живу та неживу природу».
. мовленнєвий куточок
-опорні схеми для складання описових розповідей, картки «Оповідання за малюнками», дидактична гра «Емоції та почуття», «Я та інші», «Я розвиваюся», «Серверуємо стіл», динамічні картини на теми: «Що я знаю про жителів моря, лісу, пустелі, Півночі», ілюстрації до народних казок, предметні та сюжетні картинки, плакати «Родинне дерево», роздавальний матеріал з грамоти, гра «Читаємо по буквах», гра «Буревій»(для розвитку мовного дихання), матеріал для роботи з діагностики та корекції мовлення; ілюстрації до скоромовок, загадок , прислів´їв
Фізкультурно-оздоровчий центр –
.куточок фізичного виховання, куточок безпеки життєдіяльності
-альбом «Правила безпеки», розумна книга «Ми-спортсмени», ілюстрації на тему «Спорт», д/ігри «Назви види спорту», «Кому що потрібно»;
кеглі, м´ячі, кегельбан, кільцекид, бадмінтон, міні-баскетбол, атрибути до рухливих ігор
Ігровий центр –
. куточок сюжетно-рольових ігор
-cюжетно-рольові ігри: «Сім´я»,
«Перукарня»,
«Магазин»,
«Аптека»,
«Автомобілісти», м´які іграшки
. куточок будівельних ігор
пласмасовий конструктор різного розміру, лего-конструктор; ілюстрації на тему «Будівництво», мозаїки
Художньо-естетичний центр –
. куточок образотворчості
-папір для малювання, книги-розмальовки, олівці, фарби, пластилін, ілюстрації із зображенням квітів, дерев, птахів, людей, ножиці, клей, природний матеріал та бросовий матеріал(шишки, каштани, листя, насіння, нитки, обрізки тканини)
. куточок музичного виховання
альбом «Музична мозаїка»(ілюстрації з народними та класичними інструментами), шумові музичні інструменти(нетрадиційні), інструменти, виготовлені батьками, музично-дидактичні ігри
. куточок книги, театральний куточок
книги з українськими народними казками з твердими обкладинками, портрети письменників, дитячі журнали: «Пізнайко», «Жирафа-рафа», «Диво-деревце», «Зростаємо разом», казки-розмальовки;
настільний театр до казок «Теремок», «Зайчикова хатка», «Солом´яний бичок», атрибути до драматизації казок «Рукавичка», «Колосок», «Колобок», м´які іграшки для самостійних ігор, ілюстрації до народних казок:
«Рукавичка», «Колосок», «Колобок»,
Теремок», «Солом´яний бичок»,
«Лисичка сестричка та вовк-панібрат»,
«Три ведмеді», «Курочка Ряба», та інші
Центр самоорганізації –
- куточок чергових, фартушки, хустинки,
ігри-пазли на різноманітну тематику,
розмальовки, улюблені книжки,
м´які іграшки
Головні завдання, що реалізуються у розвивальному середовищі:
-формування у дітей компетенцій у всіх сферах життєдіяльності;
-реалізація вікових можливостей дітей;
- розвиток комунікативних здібностей, виховання культури поведінки, формування моральних якостей дошкільників;
-формування ціннісних відношень до рукотворного світу, до людей, які поряд та до самих себе;
-формування соціально–моральної, пізнавальної, мовленнєвої, художньої, креативної активності дошкільника.
Ой, хто, хто Миколая любить?...
Люблять Миколая всі: і дорослі і малі.
Славне свято прославляють, Миколая зустрічають.
Зібрався у садочку цілий рід і дорослих і малих:
Діти- дошкільнята,школярі – хлопці та дівчата.
Працівники бібліотеки та культури до садочка завернули
(завідувач сільської бібліотеки № 2 Лозинська А. С.
та директор БК № 2 Моцьо Р.)
Всі разом створили свято для діточок – маляток.
Гарне дійство розіграли, молитву прочитали, пісень поспівали,
Розповіли про добрі справи, подарунки всім дістались.
Вдячна вся малеча за увагу безперечно,
За подарунки та гарні настанови з кожної установи.
А особлива вдячність за смачні подарунки благодійному фонду Ігоря Колихаєва та отцю Василю Зміївської греко- католицької церкви, а також найріднішим людям: татам і мамам.
Завідувач ДНЗ № 1 Дукач О. В.